W niedzielę (01.01.17) w programie Biuro Podróży Wewnętrznej Kasia Forest rozmawiała o legendzie polskiej sztuki współczesnej Zdzisławie Beksińskim z Anną Paleczek-Szumlas – Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie . A w wywiadzie m.in. o tym dlaczego twórczość Zdzisława Beksińskiego intryguje do dzisiaj oraz o wystawie „Beksiński. Drugie Muzeum” pod Jasną Górą.

Już teraz posłuchajcie czym Anna Paleczek-Szumlas podzieliła się podczas tego spotkania:

 W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie znajduje się 60 prac Zdzisława Beksińskiego, które po raz pierwszy  są prezentowane w Polsce. Nic więc dziwnego, że do Drugiego Muzeum Beksińskiego ściągają tłumy. Żadna z tych prac nie była pokazywana w Polsce. Wystawialiśmy je jedynie w paryskiej galerii. Wisiały też u nas w mieszkaniu, gdzie mamy 20 prac Beksińskiego. One tak sobie krążą, wieszamy jedne, zdejmujemy drugie. Teraz zdecydowaliśmy, że trzeba je wreszcie pokazać szerszej publiczności. Część prac wisi w moich ramach, część oprawiona jest w takie drewniane listwy. To oryginalne ramy, w które oprawił je jeszcze sam Beksiński. To taki historyczny smaczek – opowiada Piotr Dmochowski. Prace pochodzą z różnych okresów twórczości artysty. To cała jego droga – od rysunków z lat 50. i 60 i obrazów z lat 70., po obrazy, które zakupiliśmy tuż przed jego śmiercią.

Zdjęcie numer 9 w galerii - Tłumy na otwarciu Drugiego Muzeum Beksińskiego w Częstochowie

                                                                                                           

Zdjęcie numer 23 w galerii - Tłumy na otwarciu Drugiego Muzeum Beksińskiego w Częstochowie

Dzieła wypełniają ściany Drugiego Muzeum Beksińskiego. Zajmuje ono specjalnie zaprojektowaną i wydzieloną przestrzeń w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Przez 10 lat w tym samym miejscu działało Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Pokazywano w nim kolekcję należącą do paryskich marszandów Anny i Piotra Dmochowskich. Po latach bytności w Częstochowie właściciele zdecydowali, że eksponaty trafią do Nowohuckiego Centrum Kultury. Pod koniec marca tego roku galeria przekazała zbiory do Krakowa. Dyrektorka częstochowskiej galerii – Anna Paleczek – Szumlas, postanowiła jednak zawalczyć o powrót „Beksińskiego” do Częstochowy . Udało się – małżeństwo Dmochowskich – zgodziło się bezpłatnie udostępnić Częstochowie (pod warunkiem „permanentnego” prezentowania prac zwiedzającym) nieznane w Polsce prace Beksińskiego. Umowa obowiązuje na trzy lata, ale istnieje możliwość przedłużenia. W efekcie Miejskiea Galeria Sztuki uzyskała 30 rysunków i tyleż samo obrazów.

Zdzisław Beksiński w ogrodzie obok swojej rzeźby, Sanok, 1962 r.

                                       Zdzisław Beksiński w ogrodzie obok swojej rzeźby, Sanok, 1962 r. (Fot. TADEUSZ ROLKE)

Piotr Dmochowski na stronie Dmochowskigallery.net zgromadził reprodukcje obrazów, bibliografię, filmotekę, fonotekę, wspomnienia o Beksińskim i wspomnienia Beksińskiego, literackie próby malarza.

* Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.

Zdzisław Beksiński, 1996 r.
              Zdzisław Beksiński, 1996 r. (WOJCIECH DRUSZCZ)

polishshow-helloirlandia

Słuchajcie nas tutaj online w każdą niedzielę!