Widzieliście prace Banksy’ego? Kim jest enigmatyczny artysta street artu, legenda sztuki graffiti? Jego murale są formą protestu – antywojennego , antykomercyjnego i dyskusji z kultura popularną: Steve Jobs z workiem (pieniędzy? prezentów?) na tle ściany okalającej obóz namiotowy emigrantów, dziewczyna z perłą na tle starej obdrapanej kamienicy. Ulica jako galeria pod gołym niebem. Jego prace można zobaczyć na całym świecie od Londynu po Nowy York i Palestynę. Intrygujący, podziemny świat. Można zobaczyć na stonie internetowej stworzonej przez brytyjskiego fotografa Stephena Lazaridesa.

Zdjęcie numer 3 w galerii - Sztuka Banksy'ego na ulicach Nowego Jorku. Nowe i starsze prace [DUŻO ZDJĘĆ]

 

Banksy znany jest także z performance’ów i akcji społecznych, m.in. wniesienia do jednego z londyńskich muzeów przyrodniczych eksponatu szczura z wypisanym nad nim sprayem napisem: „Nasz czas nadejdzie” czy graffiti umieszczonym na palestyńskim murze. Jest również autorem filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami” (2010). Dokument przedstawia prawdziwą historię francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć oraz zaprzyjaźnić się z Banksym. Od jakiegoś czasu Banksy tworzy również prace wystawiane w tradycyjnej galerii: rzeźby, rysunki i malarastwo, widać w tych pracach inspiracje z innych artystów współczesnych. Z tego powodu jest krytykowany za komercjalizm, z którym walczy w swojej sztuce ulicznej, jego portret Kate Moss inspirowany warholem został sprzedany za 50 tysięcy funtów w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Banksy. Miasto jak wielkie przyjęcie

 

Najbardziej interesująca dla opinii publicznej pozostaje ciągle anonimowa tożsamość artysty. Wiele jego akcji i prac oscylowało na granicy prawa, ale policja nigdy nie zdemaskowała publicznie artysty. Kilka lat temu opiniotwórczy Guardian spekulował, że Banksy to Robin Banks, Brytyjczyk urodzony w 1974 roku. Niedawno reporterzy Washingtom Post ogłosili, że Banksy to 39-letni Polak, Radosław Pietraga pochodzący nie Londynu a z Lądka Zdroju.

 
Banksy. Miasto jak wielkie przyjęcie
 

Co więcej potwierdzili, że artysta to spółka. Banksy jest projektantem prac, ale nie wszystkie wykonuje osobiście, współpracuje z grupą artystów, którzy na jego zamówienie wykonują te prace i akcje w różnych krajach.

 

Dowodami na tożsamość Bansego mają być przelewy Stephena Lazaridesa, który prowadzi internetową stronę artysty wyśledzone przez hakerów oraz doświadczenia z artystyczną grupą Banksego opisane przez artystę o pseudonimie Stompy.

Banksy jest obecnie najbardziej znanym artysta tworzącym w przestrzeni publicznej. Pytanie, czy mógłby tak rozwinąć się w Polsce?

Napisała: Kamila Kowalczyk

 

 

Zdjęcie numer 18 w galerii - Sztuka Banksy'ego na ulicach Nowego Jorku. Nowe i starsze prace [DUŻO ZDJĘĆ]

 

Banksy. Miasto jak wielkie przyjęcie