We środę 11 stycznia Lady Aga z programu Biuro Podróży Wewnętrznej rozmawiała z polską artystką mieszkającą obecnie w Nowym Jorku – Agnieszka Nowinska Art. Agnieszka Nowińska zamiast pędzlem posługuje się oddechem – specjalną techniką zwaną oddechem barw. Tworzy wydmuchując cząstki farby i formując na płaszczyźnie dzieła oryginalne formy, w których kolor odgrywa szczególną rolę.

Już teraz posłuchajcie czym Agnieszka Nowińska podzieliła się podczas tego spotkania:

*Agnieszka Nowińska – malarka, graficzka, scenografka. Jej inspirowane przyrodą prace malarskie tworzone są za pomocą wody i oddechu. Technikę tą Nowińska stworzyła sama – artystka przyznaje, że pojawiła się zupełnie spontanicznie. Polega ona na wydmuchiwaniu cząstek farby na płótno, a następnie formowania na jego płaszczyźnie zamierzonego kształtu z udziałem wody. Nowińska, z pochodzenia bielszczanka, oprócz studiowania w Hiszpanii obroniła również z wyróżnieniem dwa dyplomy z zakresu malarstwa i scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej projekt „Podróż do wnętrza Ziemi” został zaprezentowany na wystawie „European Way of Life” w galerii Carrousel w Luwrze.

Nowińska posiada również doktorat artystyczny w dziedzinie sztuki Tybetu. Obroniła go z wyróżnieniem na Wydziale Akademii Sztuk Pięknych San Carlos Politechniki w Walencji. Kilka lat temu otrzymała stypendium Forda, które zagwarantowało jej wystawę indywidualną w prestiżowej galerii Product 81 w Miami na Florydzie. W latach 2013-2014 wystawiała w wielu amerykańskich galeriach, m.in. w nowojorskiej Onishi Gallery Project, jednej z najlepszych na Manhattanie; w Fayetteville Underground w Arkansas oraz Acadiana Center For The Arts, Lafayette w Luizjanie. Poza tym pokazywała swoje prace w Polsce, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Kolumbii. Jej prace są częścią wielu ważnych kolekcji, między innymi Zamku Królewskiego na Wawelu.

Artystka najpierw przez długi czas tworzyła w hiszpańskiej Andaluzji, a potem kilka lat spędziła w USA organizując wystawy, zdobywając granty i pracując nad projektami. Obecnie przebywa w Nowym Jorku. Inspiracją dla jej twórczości jest bezpośrednia obserwacja przyrody. Artystka przyznaje, że lubi pracować w morzu światła. Słoneczne, pastelowe klimaty odnajdujemy w większości jej prac. Dzięki pozytywnemu przesłaniu prace Nowińskiej są chętnie kupowane na południu Europy i USA. Pracuje w technice łączącej szkice, malarstwo i rysunek z fotografiami, drzeworytami, rycinami oraz efektami specjalnymi uzyskanymi dzięki grafice cyfrowej. Z jej obrazów wyłania się fantastyczny obraz świata z nieodłącznymi dla człowieka cyklami życia i śmierci. Motywy kwiatowe i tybetańskie sąsiadują z akcentami post-industrialnymi.