„Kiedy zasiadam do oglądania polskiego kina, wiem, że czeka mnie coś prawdziwego, autentycznego i szczerego” Emmet Kelly.

W niedzielę (22.11) na antenie radia PLK FM naszym gościem była Sabin Wasik, koordynator 10 edycji KINOPOLIS (3–6 grudnia 2015, Irlandzki Instytytut Filmowy). Festiwal zainauguruje dublińska premiera filmu „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego. Najnowszy film uznanego reżysera, to owoc irlandzko-polskiej koprodukcji. Film znalazł się w oficjalnej selekcji m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz MFF w Toronto. Ponadto obraz został zgłoszony jako tegoroczny polski kandydat do Oscara. Na zakończenie KINOPOLIS zaprezentuje najnowsze dzieło reżyserki Małgorzaty Szumowskiej – „Body/Ciało”, zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2015).  Festiwal uświetni także spotkanie z aktorem Krzysztofem Stroińskim, które odbędzie się po seansie „Anatomii zła” (5 grudnia, 18.10).

Można już kupić bilety na stronie festiwalu i sprawdzić program.

POSTER_small

Bajki w Mikołajki!
W ramach festiwalu Kinopolis w tym roku odbędzie się również pokaz kolorowych i zabawnych przygód niezwykłych bohaterów Kuby i Śruby, Hip Hipa i Hurry oraz Mammi Fatalle i jej przyjaciół, Psiny i Prosiaka.

KINOPOLIS – Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie, zainicjowany w 2006 roku, ma na celu promocję polskiej kinematografii w Irlandii. Główny organizator KINOPOLIS, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, zajmuje się realizacją Festiwalu Filmowego w Gdyni, prestiżowej imprezy o charakterze międzynarodowym, która odbywa się corocznie w Polsce. Wspiera również twórców kinematografii, nagradzanych w Konkursie Głównym oraz popularyzuje różne dziedziny sztuki filmowej, poprzez działalność wydawniczą i edukacyjną.  Od samego początku przy organizacji KINOPOLIS Fundacji partneruje Ambasada RP w Dublinie.  Festiwal zdobył uznanie w irlandzkich kręgach filmowych, otrzymując wsparcie Irlandzkiego Instytutu Filmowego, Irlandzkiej Szkoły Animacji BFCE oraz indywidualnych twórców irlandzkich, m.in. operatorki filmowej Kate McCullough (His & Hers), reżysera Lenny’ego Abrahamsona (Frank) i animatora Daniela Spencera (The Last Train).  Festiwal Filmu Polskiego w stolicy Irlandii przyciąga co roku liczną publiczność polską oraz międzynarodową.

kinopolis_bpw

W dotychczasowym repertuarze KINOPOLIS znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a nawet kino nieme z muzyką na żywo (2008). W programie nowoczesność spotyka się z klasyką, z dziełami, które uformowały kinematografię w Polsce. KINOPOLIS zaszczycili swoją obecnością wybitni filmowcy, tacy jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka  Holland, Jerzy i Maciej Stuhr, Feliks Falk, Juliusz Machulski, Kinga Preis, Andrzej Chyra, Zbigniew  Zamachowski, Marek Skrobecki, Witold Giersz, Wojciech Pszoniak, Marian Dziędziel, Andrzej Jakimowski.

Pełen program festiwalu

K17K9

K4K8

K2K3