“Polskie kino jest w bardzo dobrej kondycji. Widziałem w Gdyni kilka filmów młodych reżyserów, które naprawdę zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Macie bogatą tradycję kina. Ona wciąż żyje!“ – Lenny Abrahamson – irlandzki reżyser oraz scenarzysta filmowy i telewizyjny. Twórca m.in. “Franka” oraz “Pokoju” (nominacja do Oscara).  

Festiwal Filmu Polskiego KINOPOLIS po raz 11-sty w Dublinie! Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni wraz z Ambasadą PR w Dublinie zapraszają na polską ucztę filmową do Irlandzkiego Instytutu Filmowego (Irish Film Institute, Temple Bar).

sabina

 

Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie

Miejsce: Irish Film Institute (IFI) 

Data: 8-11 grudnia 2016

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni wraz z Ambasadą RP w Dublinie oraz Irlandzkim Instytutem Filmowym serdecznie zapraszają na 11. edycję KINOPOLIS – Festiwalu Filmu Polskiego w Dublinie. W ciągu czterech dni, od 8 do 11 grudnia br., KINOPOLIS zaprezentuje najnowsze dokonania polskiej kinematografii, na które składają się filmy fabularne oraz specjalny pokaz animacji nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.   Festiwal zainauguruje irlandzka premiera filmu Zjednoczone Stany Miłości w reżyserii Tomasz Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na Berlinale 2016).

UnitesStatesOfLove

 

KINOPOLIS ma także zaszczyt zaprezentować pożegnalny film zmarłego niedawno światowej sławy reżysera Andrzeja Wajdy. Powidoki, wytypowane jako polski kandydat do Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny, opowiadają historię Władysława Strzemińskiego, niepokornego malarza walczącego z socrealizmem.   Na zakończenie festiwalu widzowie zobaczą Ostatnią rodzinę , debiutancki film reżysera Jana P. Matuszyńskiego, który sportretował znaną w Polsce rodzinę Beksińskich. Andrzej Seweryn, odtwórca roli artysty Zdzisława Beksińskiego, otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę na MFF w Locarno, zaś sam obraz Złote Lwy na tegorocznym 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorką Aleksandrą Konieczną, która w filmie wcieliła się w postać Zofii Beksińskiej, żony Zdzisława.   W programie nie zabraknie także słodko-gorzkich wizji miłości – „Kamper” oraz „Planeta Singli”, przełamującego konwencję thrillera „Czerwony Pająk”, jak również nagradzanych na międzynarodowych festiwalach animacji.   KINOPOLIS 2016 jest organizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni oraz współfinansowany przez Ambasadę RP w Dublinie, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz firmę CRH. Wieloletnim partnerem KINOPOLIS jest Irlandzki Instytut Filmowy.   Patronat medialny nad wydarzeniem objęły stacje radiowe: Hello Irlandia oraz Dublin City FM.

Więcej informacji na stronie www.kinopolis.ie oraz na Facebooku (KINOPOLIS Polish Film Festival) i Twitterze (@KINOPOLIS_PFF).  Rezerwacje: w kasie kina (IFI) oraz na stronach internetowych: www.kinopolis.ie i www.ifi.ie/kinopolis. Bilety: €9.50 – €10.00

 

poster_kinopolis-page-001

 

PROGRAM KINOPOLIS 2016

8 grudnia, 18.30 – Zjednoczone Stany Miłości (2016, 104’), reż. Tomasz Wasilewski

9 grudnia, 18.30 – Kamper (2016, 89’), reż. Łukasz Grzegorzek ; 20.30 – Powidoki (2016, 100’), reż. Andrzej Wajda

10 grudnia, 16.00 – Czerwony Pająk (2015, 90’), reż. Marcin Koszałka ; 18.00 – Planeta Singli (2016, 129’), reż. Mitja Okorn

11 grudnia, 12.00 – BLOK ANIMACJI: Fuga na Wiolonczelę, Trąbkę i Pejzaż, (2015, 18’), reż. Jerzy Kucia Dokument, (2015, 7’) reż. Marcin Podolec ; Druciane Oprawki, (2014, 13’) reż. Bartosz Kędzierski ; Czerń, (2016, 14’) reż. Tomasz Popakul ; Kreatury, (2015, 10’) reż. Tessa Moult-Milewska ; 18.00 – Ostatnia Rodzina, (2016, 119’), reż. Jan P. Matuszyński

Po projekcji spotkanie z aktorką Aleksandrą Konieczną

INFORMACJE O FILMACH

Zjednoczone Stany Miłości 2016, 104’, reż. Tomasz Wasilewski

Rok 1990, prowincjonalne polskie miasto w dobie przemian i cztery kobiety rozpaczliwie poszukujące miłosnego spełnienia. Dyrektorka szkoły Iza (Magdalena Cielecka) potajemnie romansuje z ojcem uczennicy (Andrzej Chyra). Rusycystka Renata (Dorota Kolak) przeżywa fascynację powabną sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz), młodą nauczycielką aerobiku. Żona i matka Agata (Julia Kijowska) pała płomiennym uczuciem do księdza z lokalnej parafii. Czy wolność przyniesie bohaterkom nasycenie? Obraz uhonorowany wieloma nagrodami w Polsce i za granicą, m.in. za najlepszy scenariusz na Berlinale 2016 oraz za reżyserię, montaż, kostiumy, drugoplanowe role – kobiecą i męską na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Kamper 2016, 89’, reż. Łukasz Grzegorzek

Pokolenie współczesnych polskich trzydziestolatków, mieszkańców metropolii. Kamper (Piotr Żurawski) pracuje jako tester gier komputerowych w dużym biurowcu w prężnie rozwijającej się firmie. Jego żona Mania (Marta Nieradkiewicz) uczęszcza na kurs kulinarny, prowadzony przez szefa kuchni-celebrytę, gwiazdę telewizyjnego show. Jej marzeniem jest otwarcie własnego biznesu gastronomicznego. Małżeństwo zajmuje ładny, przestronny apartament i żyje bez większych trosk. Jednak Manię zaczyna pociągać starszy i doświadczony mistrz kuchni, a Kamperowi przyjdzie się z tym zmierzyć. Nagroda za najlepszy debiut pełnometrażowy na tegorocznym Raindance Film Festival w Londynie.

Powidoki 2016, 100’, reż. Andrzej Wajda

Film Andrzeja Wajdy, zmarłego niedawno światowej sławy reżysera. Przedstawia ostatnie lata życia Władysława Strzemińskiego (w tej roli Bogusław Linda), prekursora awangardy w Polsce lat 20. i 30. Łódź w okresie stalinizmu. Niepokorny malarz, ceniony wykładowca PWST, nie zamierza poddać się wymogom sztuki socrealistycznej. Pragnie odciąć się od polityki grubą kreską. Za swoją bezkompromisową postawę ideową przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę. Władze komunistyczne uczynią wszystko, by zdegradować twórcę. Schorowany artysta, który już jako młodzieniec stracił na wojnie rękę i nogę, popadnie w nędzę i zapomnienie. Obraz Andrzeja Wajdy został wytypowany jako polski kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Czerwony Pająk 2015, 90’, reż. Marcin Koszałka

Film powstał z inspiracji historią seryjnego mordercy zwanego „Wampirem z Krakowa”. Lata 60., czasy głębokiego komunizmu. Na krakowskich ulicach grasuje nastolatek Karol Kot. Z zimną krwią morduje kobiety. O każdym jego zabójstwie donoszą skrzętnie media w całym kraju. Równolegle w filmie rozwinięty zostaje wątek weterynarza Lucjana Staniaka (Adam Woronowicz), znanego z miejskich legend PRL-u jako Czerwony Pająk. Losy obydwóch mężczyzn splatają się, doprowadzając do intrygującego finału. Fabularny debiut Marcina Koszałki stanowi studium popkulturowej fascynacji złem. Reżyser otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni „za odwagę przekraczania granic gatunkowych w filmie”.

Planeta Singli 2016, 129’, reż. Mitja Okorn

Satyra na medialną rzeczywistość. Skromna nauczycielka muzyki Ania marzy o tym jedynym. W odruchu desperacji loguje się na serwisie randkowym. Czekając na romantyczne spotkanie z jednym z potencjalnych kandydatów, poznaje telewizyjnego showmana Tomka (Maciej Stuhr). Celebryta, oczarowany naiwnością Ani, proponuje jej układ. Dziewczyna będzie umawiać się na randki przez internet, a on ośmieszy w swoim show kobiety szukające miłości w sieci oraz flirtujących w ten sposób facetów. W zamian Ania otrzyma fortepian, którego pilnie potrzebuje dla swojej szkoły. Film nagrodzony przez publiczność m.in. na Central and Eastern European Film Festival „CinEast” w Luksemburgu.

Ostatnia Rodzina 2016, 119’, reż. Jan P. Matuszyński

Opowieść o losach znanej w Polsce rodziny Beksińskich. Rok 1977. Na warszawskim osiedlu mieszka artysta Zdzisław Beksińki, autor zdjęć, grafik i obrazów w duchu surrealistyczno-ekspresjonistycznym. Do pobliskiego bloku wprowadza się jego syn Tomek, którego nadwrażliwa natura wywołuje duży niepokój u matki, Zofii. Jak się okazuje, jej troska nie jest nieuzasadniona. Nieudana próba samobójcza Tomka konfrontuje małżeństwo z problemami. Gdy mecenat nad malarzem obejmuje francuski marszand, a syn Beksińskich rozpoczyna pracę w radiu, wydaje się, że wszystko zacznie się układać. Nagroda za pierwszoplanową rolę Zdzisława dla Andrzeja Seweryna na MFF w Locarno, Złote Lwy na tegorocznym 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż (2015, 18’), reż. Jerzy Kucia

Mistrz polskiej animacji, wykładowca międzynarodowych uczelni, Jerzy Kucia powraca po trzynastu latach z lirycznym „ożywionym” pejzażem. Wspomnienia, muzyka i obraz tworzą nierozerwalną całość, ukazującą głębokie pokłady wrażliwości filmowego narratora. Grand Prix Międzynarodowych Festiwali Filmów Animowanych w Poznaniu, Krakowie, Dreznie i na Korfu.   Dokument (2015, 7’), reż. Marcin Podolec Historia ojca, który stawia czoło rzeczywistości po odejściu z domu dorosłych dzieci. Autor portretuje również rodzinne miasto, Jarosław. Marcin Podolec to także twórca komiksowy. W tym roku został finalistą Talentów Trójki w kategorii Film. Jego dokumentalna animacja otrzymała wiele nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce.   Druciane oprawki (2014, 13’), reż. Bartosz Kędzierski Lalkowa animacja o małżeństwie staruszków. Aniela uwielbia robótki ręczne. Konstanty oddaje się majsterkowaniu. Ich życie toczy się zwyczajnym torem do momentu, gdy pomysłowy staruszek uruchamia swój nowy wynalazek. III Nagroda w konkursie „Polskie Filmy Krótkometrażowe” na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2015 roku.

Czerń (2016, 14’), reż. Tomasz Popakul

Na świecie wybucha wojna nuklearna. Tymczasem dwóch astronautów pozostaje uwięzionych w stacji kosmicznej. Próby nawiązania kontaktu z Ziemią nie przynoszą żadnego efektu. Jedyne co mogą uczynić kosmonauci, to obserwować eksplozje wybuchające na powierzchni ziemskiej i próbować przetrwać. Wyróżnienie na tegorocznym Holland Animation Film Festival. Kreatury (2015, 10’), reż. Tessa Moult-Milewska Animacja wycinankowa w stylu pionierki gatunku Lotte Reinigen. Pełna czarnego humoru historia miłosna. Wyszydzani przez społeczność Harold i Matylda postanawiają walczyć o swój wizerunek. Idzie im to nieudolnie. Kim są jednak tytułowe kreatury? Wielka Nagroda Jury w konkursie filmów krótkometrażowych na tegorocznym Sundance Film Festival w Londynie.

*KINOPOLIS – Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie, zainicjowany w 2006 roku, ma na celu promocję polskiej kinematografii w Irlandii. Główny organizator KINOPOLIS, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, zajmuje się realizacją Festiwalu Filmowego w Gdyni, prestiżowej imprezy o charakterze międzynarodowym, która odbywa się corocznie w Polsce. Wspiera również twórców kinematografii, nagradzanych w Konkursie Głównym oraz popularyzuje różne dziedziny sztuki filmowej, poprzez działalność wydawniczą i edukacyjną. Od samego początku przy organizacji KINOPOLIS Fundacji partneruje Ambasada RP w Dublinie. Festiwal zdobył uznanie w irlandzkich kręgach filmowych, otrzymując wsparcie Irlandzkiego Instytutu Filmowego, Irlandzkiej Szkoły Animacji BFCE oraz indywidualnych twórców irlandzkich, m.in. operatorki filmowej Kate McCullough (His & Hers), reżysera Lenny’ego Abrahamsona (Frank) i animatora Daniela Spencera (The Last Train). Festiwal Filmu Polskiego w stolicy Irlandii przyciąga co roku liczną publiczność polską oraz międzynarodową. W dotychczasowym repertuarze KINOPOLIS znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a nawet kino nieme z muzyką na żywo (2008). W programie nowoczesność spotyka się z klasyką, z dziełami, które uformowały kinematografię w Polsce. KINOPOLIS zaszczycili swoją obecnością wybitni filmowcy, tacy jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Jerzy i Maciej Stuhr, Feliks Falk, Juliusz Machulski, Kinga Preis, Andrzej Chyra, Zbigniew Zamachowski, Marek Skrobecki, Witold Giersz, Wojciech Pszoniak, Marian Dziędziel, Andrzej Jakimowski.