W sobotę (23.04) gościła w studiu radia Charity – Kamila Dydyna – aktorka, reżyserka i producentka filmowa, która od 2007 roku mieszka i pracuje w Irlandii. Podczas spotkania Kamila opowiadała o swoich produkcjach: The Betrayal- Short Film oraz Testimony- Short Film.

Już teraz możecie posłuchać czym Kamila Dydyna podzieliła się z Kasią Forest podczas tego spotkania na antenie CharityRadio.

 

Kamila Dydyna od 2007 roku mieszka i pracuje w Irlandii. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Opolskim. Aktorstwo studiowała w The Gaiety School of Acting (National Theatre School of Ireland), Irish Film Academy i New York Film Academy. Jest aktorką zarówno filmową jak i teatralną.

Jej debiutancki film krótkometrażowy „Testimony” (2015) pokazujący przemoc w rodzinie z punktu widzenia dziecka, pokazano na wielu festiwalach w Irlandii i na świecie (m.in. Dublin, Cork, Nowy Jork, Rzym, Luxemburg). Film został również zakupiony przez linie lotnicze Aer Lingus i będzie dostępny na ich pokładzie w kwietniu i maju 2016. „Testimony” został pokazany na prestiżowym Belfast Film Festival 23 kwietnia 2016.

Video promocyjne do filmu: https://vimeo.com/117375466 

Oficjalna strona internetowa filmu: www.testimonyshortfilm.com

Współpraca: www.testimony.kamiladydyna.com/?page_id=23
Strona Facebook: https://www.facebook.com/TestimonyShortFilm
Twitter: @testimonyfilm

Film krótkometrażowy  ‘Testimony’ opowiada o dramacie dziecka zmuszonego zeznawać w sądzie, w obecności obojga rodziców, w sprawie przeciwko przemocy w rodzinie. Film jest zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce w 1991 roku.

Kamila Dydyna

Pomimo, iż historia polskiej rodziny została “przeszczepiona” na grunt irlandzki, to mogła wydarzyć się wszędzie. Film „Testimony” pokazuje w bardzo dobitny sposób, że udział dziecka w procesie sądowym jest dla niego kolejnym źródłem cierpienia, ogromnego stresu i poczucia zagubienia. Nasuwają się pytania: Czy podjęcie decyzji o przesłuchaniu dziecka w charakterze świadka powinno zostać poprzedzone przemyśleniami? Czy jest to konieczne i jaki będzie miało wpływ na jego dalszą egzystencję w życiu?

Przygotowania do ‘Testimony’ ruszyły pełną parą w grudniu. Dydyna zgromadziła znakomitą obsadę aktorską: Olivia Daly (9-cio letnia Catherine O’Neill), Clodagh Downing („Patsy Dick”, Cannes 2013, „Darkness On The Edge of Town”, Sundance 2015),  Neill Fleming („Gra o Tron”, „The Hit Producer”), Hilary Cotter („The Tudors”, „Ros na Run”), Barrington Cullen („Gra o Tron”), Ellen Corcoran („Seduction of Chaos”); jak również doświadczony zespół obsługujący kamery i dźwięk: Alan Rogers (zdjecia), Alan Joseph Tully (montaż, produkcja dźwięku, muzyka) oraz grono producenckie: Eamonn Tutty (Reckoner Productions, Irlandia), Cara Bamford (Foxrock Productions, Wielka Brytania) oraz producent wykonawczy David Martin Murphy.

Zwiastun promocyjny do filmu można obejrzeć tutaj: Testimony Short Film – Promo from Kamila Dydyna on Vimeo.

Ostatni obraz z jej udziałem to „Darkness On The Edge of Town”, prezentowany na festiwalu Slamdance 2015. Ten ostatni to „festiwal filmowy, stworzony przez tych którzy nie przyjęli „nie” do wiadomości”, czyli festiwal kina niezależnego, zbliżony formułą do festiwalu Sundance.

W filmie wystąpią także Neill Fleming (Karstark z „Gry o Tron”, aktor grał także w „The Hit Producer”), Hilary Cotter („Tudorowie”, „Ros na Run”), Barrington Cullen (Lord Eon Hunter w „Grze o Tron”), Ellen Corcoran („Seduction of Chaos”). Do pracy nad obrazem zgromadzono także doświadczony zespół produkcyjny – Alana Rogersa (zdjęcia), Alana Josepha Tully (montaż, dźwięk, muzyka) oraz grono producenckie: Eamonna Tutty (Reckoner Productions, Irlandia) i Carę Bamford (Foxrock Productions, Wielka Brytania).

Film będzie można zobaczyć na festiwalach krótkiego metrażu w 2015 i 2016 r., a my zapraszamy na wywiad z reżyserką, Kamilą Dydyną:

Fot. za Vimeo

Emito.net: Skąd wzięła Pani tę historię – małej dziewczynki zamieszanej w dramat sądowy między rodzicami?

Kamila Dydyna: Jest to prawdziwa historia jednej z dolnośląskich rodzin, bliska mojemu sercu od wielu lat.

Wydaje się jednak wręcz nieprawdopodobna – jak chce Pani przekonać widzów, że jest prawdziwa?

„Testimony” nie jest dokumentem. Film jest zainspirowany prawdziwą historia, ale jego celem nie jest aktywizm społeczny czy polityczny, ani „udowadnianie” tej historii. Materiał oryginalny został zaadaptowany na grunt irlandzki i skupia się na kreatywnym pokazaniu, oczami dziecka, wizyty w sądzie, w okolicznościach, które nawet dla osoby dorosłej byłyby ogromnie trudne.

Dlaczego historię przeniesiono na grunt rzeczywistości Irlandii?

Mieszkam i pracuję w Irlandii od prawie ośmiu lat, to jest mój dom. Język angielski jest językiem międzynarodowym, a historia, którą opowiadam, mogła wydarzyć się niemal wszędzie. Nie skupiamy się w tym filmie na narodowości, ale na uniwersalnym języku, wizualnym i emocjonalnym.

Jak doszło do tego, że film powstaje?

Scenariusz napisałam w czerwcu 2014, a przed-produkcję i gromadzenie ekipy filmowej rozpoczęłam w grudniu. Od tamtej pory, towarzyszy nam tzw. dobre „mojo” – i miejmy nadzieje, że tak zostanie! (śmiech)

Jak wygląda praca nad produkcją?

Jest to bardzo twórczy i ekscytujący proces, ale nie brakuje w nim wyzwań. Udało mi się zebrać fantastyczny zespół, zarówno aktorski, jak i techniczny. Wciąż pilnie poszukujemy sponsorów zainteresowanych współpracą nad filmem – to jest nasze największe wyzwanie. Dni zdjęciowe zaplanowane są na 20-22 lutego 2015.

Jakie inne doświadczenia artystyczne ma Pani na koncie?

Jako producent wykonawczy – film krótkometrażowy „Positive Discrimination”, który w tym roku będzie można zobaczyć na festiwalach filmowych w Irlandii i Europie. Jako aktorka – wystąpiłam w sztukach teatralnych („Agnes of God”, „Trinity”, „The Gathering”) i irlandzkich filmach krótkometrażowych, a ostatnio również w sztuce radiowej „The Haunted Road” dla BBC Radio 4, która będzie można usłyszeć w marcu.

Czy ta historia, którą opowie „Testimony” ma wymiar uniwersalny? Dlaczego?

Jak najbardziej. Przemoc domowa dotyka rodziny w każdym kraju na świecie, bez względu na narodowość czy pochodzenie. Głównym językiem filmu, w którym jest bardzo niewiele dialogu, są obrazy widziane oczami dziecka. Tworzymy ten film dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, dla takiej przemocy sprawców oraz dla osób i instytucji zajmujących się pomocą obu grupom. Naszym celem jest wsparcie, inspiracja i edukacja.

Zdjęcia do jej nowego filmu “Zdrada” (“The Betrayal”) zakończono w Dublinie kilka tygodni temu. „Zdrada” porusza tematykę LGBT, przemocy wobec kobiet, problemów z tożsamością seksualną oraz tzw. „revenge porn.” Dydyna jest autorką scenariusza, gra jedną z głównych ról i wyreżyserowała film wspólnie z irlandzką reżyserką Natashą Waugh.

Ten 30-minutowy film jest niekonwencjonalny pod wieloma względami, m.in. zatrudniając wiele kobiet w kluczowych rolach w polsko-irlandzkiej ekipie filmowej:

  • Autorka zdjęć do filmu Małgorzata Żur
  • Producentka Eilis Abbott
  • Projektantka kostiumów i scenografii Gwen Jeffares-Hourie
  • Asystentka operatora kamery Meg Elwood
  • Nadzorca ciągłości zdjęć Maud Ribbens

W obsadzie znaleźli się doświadczeni aktorzy Miriam Devitt i Mark McAuley.

Oficjalnym partnerem filmu jest D-Light Studios w Dublinie prowadzone przez fotografkę Agatę Stoińską. Jedna z kluczowych scen w filmie nakręcona została z wykorzystaniem fotografii baletu, dostarczonych m.in. przez Panią Ewę Krasucką, oficjalną fotograf Polskiego Baletu Narodowego.

Do ekipy filmowej dołączył niedawno zdobywca nagrody Irlandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (IFTA) Nikki Moss (Patrick’s Day) jako montażysta dźwięku.

„Zdrada” jest obecnie w post-produkcji. Film będzie zgłoszony do festiwali w Irlandii i na świecie zaczynając w czerwcu 2016.

Video po angielsku (zawiera fragmenty filmu): https://vimeo.com/156147161

Video po polsku (zawiera film z planu zdjęciowego): https://vimeo.com/155845427

Zdjęcia z planu (autorstwa Rafała Kostrzewy): http://thebetrayal.kamiladydyna.com/wp/production-stills/

Oficjalna strona filmu: http://thebetrayal.kamiladydyna.com/wp/

Facebook: https://www.facebook.com/TheBetrayalShortFilm/