W niedzielę (04.10.15) o godz. 14.30 w BPW naszym gościem była Justyna Cwojdzińska, założycielka i dyrektor artystyczna Polish Arts Festival. Motywem przewodnim tego festiwalu jest przekraczanie granic i pewnego rodzaju poszukiwania badawcze w kierunku kołysanek i obyczaju lamentacyjnego. Będą wykłady, warsztaty i spotkania w „Kręgach śpiewu”, które mają na celu przyjrzenie się sile głosu kobiet.

Zapraszamy do wysłuchania naszej radiowej podróży w archiwum BPW!

9. Festiwal Sztuki Polskiej (15 październik – 31 październik 2015, Limerick)

Już od dziewieciu lat Festiwal Sztuki Polskiej (PAF) w Limerick istnieje na agendzie lokalnych wydarzeń z roku na rok przyciągając coraz więcej zainteresowanych i wzbogacając swój program kulturalny. Trzonem Festiwalu jest wystawa malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii artystycznej, rzeźby oraz rękodzieła artystycznego polskich artystów tworzących w Irlandii. Podczas tegorocznego festiwalu  odbędzie się również wystawa  polskiego fotografika Janusza Biardy „Many Faces of the Milk Market”.

PAF-program

Oficjalne otwarcie Festiwalu, zaplanowane na 15 października, na godz. 16:00 (The Hunt Museum), rozpocznie się krótkim recitalem chóru Cantate Deo z Limerick. Festiwal już na stałe został włączony ze swoim repertuarem w irlandzką Noc Kultury (18 września), podczas której Teatr Lutrek z Bristolu i żywa statuła zabawiały wszystkich swoja nową postacią Pania Miedziany Imbryk – Miss Cooper Kettle.

W trakcie Festiwalu zaplanowane są 2 wystawy, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, koncert kołysanek i pieśni lamentacyjnych w St. Michael’s Church, wykłady, Pokoj Nibylandii dla dzieci, gdzie dzieci bedą mogły odkrywać przestrzeń w sensoryczny sposób.

Tematem tegorocznego Festiwalu jest – ‘Przekracząjac granice. Kołysanki i obyczaj lamentacyjny’. Pochylamy się znowu nad kobietą i jej rolą w przeszłości i teraźniejszości. Głos kobiet we wielu wymiarach był tłumiony w przeszłości. W Irlandii kobiety celtyckie odgrywały wielką funkcję społeczną. Były śpiewaczkami, szamankami, które zbierały sie wokół zmarłej osoby i śpiewały pieśni lamentacyjne (w jezyku irlandzkim zwane „keening”). Ich śpiew przenosił dusze w inny wymiar, dlatego postrzegane były jako te, które mają dostep do wiedzy tajemnej i świętej. Jednak wraz z pojawieniem się religii katolickiej w Irlandii zabroniono kobietom uprawiać lamentów, ponieważ rola i siła społeczna jaka się z tym wiązała nie była mile widziana w kręgach kościelnych. Dlatego kobietom zakazano odprawiać rytuału lamentacyjnego. Kobiety jednak nie przestały śpiewać i kultywowały tradycję śpiewania w swoich domach układajac dzieci do snu – śpiewając dziecku kołysankę przeprowadza się je ze świata realnego w krainę marzen sennych, podobnie jak i w pieśniach lamentacyjnych pomaga się przejść duszy w inny wymiar.

Justyna CwojdzinskaPodczas festiwalu będzie badany zapomniany głos kobiet i wielka wartość pieśni. Będzie można dzielić się utworami z polskiej i irlandzkiej tradycji, próbując przywrócić ten piękny zwyczaj śpiewania do snu. Tematem festiwalu jest  „Przekroczenie Granic” i jest on zaproszeniem do zbadania tematu granicy, jej eteryczności i bardzo prywatnego charakteru, jak również wielka siła, która się z tym wiąże. Dla każdego z nas przekraczania granicy oznacza coś innego.Polish Art Festival

Serdecznie zapraszamy na podróż do siebie i do innego wymiaru!

Polish Arts Festival w sieci

Polish Arts Festival – Facebook Event

*Justyna Cwojdzińska – filolog angielski, tłumacz, animator teatralny. Założycielka i dyrektor artystyczna Polish Arts Festival, który od 2007 roku jest na stale wpisany w wydarzenia kulturalne miasta Limerick. W roku 2014 PAF otrzymał patronat Limerick City of Culture jako Made in Limerick Project. Justyna jest działaczką polonijną, absolwentką Szkoły Liderów Polonijnych. Od 2007 roku prowadzi Szkołę Językowa ELI, szkolenia biznesowe oraz networking Forum Polskiego Biznesu.


PAF3PAF5PAF2